Corporate Information
Management
Executive Directors
Mr. Heung Che Kan(向志勤)(“Mr. Sherman Heung”) is our Chairman and executive Director. Mr. Sherman Heung is responsible for the overall strategic management and development of our Group’s business operations. He was appointed as our Director on 24 May 2018 and re-designated as our Chairman and executive Director on 24 May 2019. Mr. Sherman Heung is also the chairman of the Nomination Committee. He has completed a Shipboard Cargo Handling Basic Safety Training Course and was awarded with a certificate of training in August 2016. Mr. Sherman Heung possesses over 30 years of experience in marine construction works and other civil engineering works, accumulated from his employment and directorships in various construction and construction related companies. His experience dates back to 1984 when he, together with his business partners established his first construction company, namely, Geoworks Contractor (HK) Limited for the provision of construction services. As he gradually developed his experience, knowledge and connection in the industry, he, together with his business partners at the material time expanded their business over time and established various private companies from 1985 to 1991 to provide construction and related services which ranged from marine construction works, other civil engineering works, marine plant leasing and vessel leasing. Through operating his own business, Mr. Sherman Heung developed technical and project management skills involved in marine construction works and other civil engineering works as well as vast connections with different construction contractors, suppliers and subcontractors who engaged construction service or marine plant/vessel leasing service from his companies.
Ms. Lee Ming Chu Jade(李明珠)(“Ms. Lee”) is our executive Director and is responsible for the overall strategic management and overseeing the human resources, financial and administration of our Group’s operation. Ms. Lee completed a Secretarial Studies Course from City College of Commerce in May 1978 and obtained a Certificate for Contractors’ Accounts issued by Vocational Training Council in July 1987. In 1988, she also obtained a Certificate for Second Level for Book-Keeping and Accounts from London Chamber of Commerce Examinations Board. In December 1989, Ms. Lee completed the Fundamental Management Certificate Programme at The Hong Kong Management Association (“HKMA”). She then obtained a Diploma in Accounting for Managers, and Marketing and International Business at The Chinese University of Hong Kong in November 1992 and November 1994 respectively. In July 2014, she completed a Diploma in Training from Hong Kong Federation of Trade Unions (“HKFTU”) Spare-Time Study Centre. Ms. Lee further obtained Distance Learning Certificates in How to Manage a Limited Company-Company Secretarial Practices and Procedures, and in Events, Exhibitions and Conferences Management from HKMA/HKFTU Spare-Time Study Centre both in July 2014. Ms. Lee has over 40 years of secretarial and accounting experience in the construction industry.
Mr. Heung Yue Wing (向裕永)(“Mr. Edwin Heung”) is our executive Director and is responsible for overseeing the operational management and quality control of our Group’s projects. Mr. Edwin Heung completed his Bachelor of Aviation from the University of South Australia in December 2015. Mr. Edwin Heung has been admitted to a Master of Business Administration programme of the City University of Hong Kong on part-time basis in September 2019.
Mr. Edwin Heung has approximately eight years of experience in providing technical support to our Group. He first joined our Group as quantity surveying assistant in July 2010 to assist the quantity surveying manager to cater the edit and quantity works. Given the supportive job nature, his workload as a quantity surveying assistant was not excessive and he was able to manage his time for work and study concurrently. After completion of his Bachelor of Aviation, he was able to devote more time and effort in working for our Group. With his technical knowledge and experience accumulated throughout his engagement with our Group, he was designated as our technical support officer in January 2016 and he was primarily responsible for supporting the 3RS construction works. He also led and participated in the patent application of our special enclosed deposition method in the PRC and Hong Kong. He was further promoted as our project technical manager in May 2018 and was subsequently appointed as our executive Director on 24 May 2019. Mr. Edwin Heung is the son of Mr. Sherman Heung.
Independent Non-executive Directors
Mr. Chiu Tai Shing (邵大成) (“Mr. Chiu”) was appointed as our independent non-executive Director on 13 November 2020. He is also a member of each of the Nomination Committee, Audit Committee and Remuneration Committee. Mr. Chiu is responsible for providing independent judgement and advising on the issue of strategy, performance, resources and standard of conduct of our Group.
In June 1976, Mr. Chiu obtained a degree of Bachelor of Applied Science from University of Toronto in Canada. He completed a course in the Estimating Technology II held by The Amalgamated Construction Association of British Columbia in April 1991 and the 1992 Certified Professional Course for Use and Occupancy Requirements at The University of British Columbia in July 1992. He further obtained a degree of Master of Science from The Chinese University of Hong Kong in December 2006. In September 2018, he further completed an executive program of Artificial Intelligence: Implications for Business Strategy at Massachusetts Institute of Technology, Sloan School of Management.
Mr. Chiu was registered as a professional engineer of Association of Professional Engineers of Ontario in February 1981 and as a professional engineer of The Association of Professional Engineers and Geoscientists of British Columbia in August 1992. He was then admitted as a certified professional of Union of British Columbia Municipalities in Canada in April 1993. Later on, he was admitted as a member of The Hong Kong Institution of Engineers and a member of National Fire Protection Association in March 2004 and September 2011, respectively. He was also appointed as a professional assessment assessor of The Hong Kong Institution of Engineers for the 2014/2015, 2015/2016 and 2017/2018 sessions.
Mr. Wan Wai Wing (温蔚榮) (“Mr. Wan”) was appointed as our independent non-executive Director on 13 November 2020. He is also the chairman of the Remuneration Committee and a member of each of the Nomination Committee and Audit Committee. Mr. Wan is responsible for providing independent judgement and advising on the issue of strategy, performance, resources and standard of conduct of our Group.
In November 2000, Mr. Wan obtained a degree of Bachelor of Science in Surveying from The University of Hong Kong. He then obtained a degree of Bachelor of Laws from University of London (distance learning) in August 2006. He further obtained the Postgraduate Certificate in Laws and a degree of Master in Laws in Arbitration and Dispute Resolution from City University of Hong Kong in July 2008 and October 2012, respectively.
Mr. Wan was admitted as a professional member of The Royal Institution of Chartered Surveyors and a member of The Hong Kong Institute of Surveyors in May 2005. Later, he was admitted as an associate of The Chartered Institute of Arbitrators in July 2005. He was admitted as a registered professional surveyor in the quantity surveying division of the Surveyors Registration Board of Hong Kong in July 2006. Mr. Wan was then admitted as a member and a fellow of The Chartered Institute of Arbitrators in October 2012 and December 2012, respectively. He was further admitted as a member of the joint panel of arbitrators of the Hong Kong Institute of Surveyors and Hong Kong Institute of Architects in 2013. Subsequently, Mr. Wan was admitted as a fellow of Hong Kong Institute of Arbitrators and a member of the panel of adjudicators of Hong Kong International Arbitration Centre in July 2014 and 2018, respectively.
Mr. Wan has accumulated extensive experience in the quantity surveying and legal industry. He began his career as a quantity surveyor at Davis Langdon & Seah HK Ltd. From July 2000 to June 2003. He then worked for Consultant Associates (H.K.) Limited from July 2003 to May 2011 and his last position held was assistant director. Subsequently, he joined Wong & Lawyers (formerly named as Chan & Associates) as a trainee solicitor in May 2011, and as a solicitor after his admission as a solicitor of Hong Kong in July 2013.
Mr. Fung Hoi Fung(馮海風)(“Mr. Fung”) , also known as Fung Hoi Fong and Fung Bing Sun(馮炳燊), was appointed as our independent non-executive Director on 13 November 2020. He is also the chairman of the Audit Committee and a member of the Remuneration Committee. Mr. Fung is responsible for providing independent judgement and advising on the issue of strategy, performance, resources and standard of conduct of our Group.
In July 1985, Mr. Fung obtained an Accounting Diploma from Hong Kong Shue Yan College. He then obtained a degree of Master of Professional Accounting from The Hong Kong Polytechnic University in December 2007.
Mr. Fung was admitted as an associate and registered as a Certified Public Accountant of the Hong Kong Society of Accountants in April 1997 and May 1999, respectively. He was then admitted as a fellow of The Association of Chartered Certified Accountants in May 2002. Since 2008, Mr. Fung has been admitted as an ordinary member of The Society of Chinese Accountants & Auditors. In June 2010, he was registered as a Certified Tax Adviser of The Taxation Institute of Hong Kong.
Mr. Fung has over 30 years of experience in the accounting and finance industry. He worked for Glass Radcliffe & Co. Chartered Accountants, Certified Public Accountants, Hong Kong from September 1985 to September 1986 as an audit trainee and was promoted to audit team leader in October 1986. He was further promoted to the position of audit supervisor in January 1989 and remained in such position until he left in April 1989. Mr. Fung then worked at Deutsche Morgan Grenfell Hong Kong Limited from April 1989 to February 1997, with his last position as an accounting manager. Later on, he worked for Glass Radcliffe Chan & Wee, Certified Public Accountants from April 1997 to May 1998, as an assistant manager. He then worked for Sun Sang (King Fung) Printing & Dyeing Company Limited from May 1998 to May 2000 as a financial controller. In January 2001, he founded Fung Hoi Fung & Co. and continued to operate his accounting firm to the present.
Senior Management
Mr. Chow Ming Yin Gary(周銘賢)(“Mr. Gary Chow”) was appointed as our project director on 23 May 2018. He is primarily responsible for the overall planning, supervision, monitoring progress and management of our projects.
Mr. Gary Chow obtained a degree of Bachelor of Engineering Technology from Griffith University in Australia in August 2006. He then obtained a degree of Master of Science in Civil Infrastructural Engineering and Management from The Hong Kong University of Science and Technology in May 2009.
Mr. Gary Chow is qualified as a competent person under both the Factories and Industrial Undertakings (Confined Spaces) Regulation (Chapter 59AE of the Laws of Hong Kong) and the Electricity Supply Lines (Protection) Regulation (Chapter 406H of the Laws of Hong Kong) in Hong Kong since May 2002 and June 2002, respectively. He was elected as a member of the American Society of Civil Engineers in February 2007, and admitted as a member of Hong Kong Institute of Construction Managers in July 2007 and a registered construction manager of Hong Kong Institute of Construction Managers in September 2014. He obtained a Certificate of Accreditation from the Institution of Civil Engineers of the United Kingdom for completion of the NEC3: Engineering and Construction Contract Project Manager Accreditation in October 2018 and is eligible for inclusion on the Register for Accredited NEC professionals held by the Institution of Civil Engineers.
Mr. Gary Chow has over 20 years of extensive experience in civil engineering, specialised in areas of reinforced concrete structure, roads and drainage, waterworks, slope works and utility services. He has participated in various public construction projects coordinated by the Drainage Services Department, Water Supplies Department, Highways Department as well as the MTR Corporation Limited.
Mr. Leung Kwok Cheong(梁國昌)(“Mr. Leung”) was appointed as our project manager on 1 August 2018. He is primarily responsible for the overall management of our projects, daily monitoring of operation and supervision of sites.
Mr. Leung obtained a degree of Bachelor of Engineering in Civil Engineering from Hong Kong Polytechnic University in November 2001.
Mr. Leung was elected as a chartered professional engineer member of Engineers Australia in the Civil College in January 2008. He was also admitted as a member of the Institution of Civil Engineers in June 2008 and registered as a chartered engineer by the Engineering Council UK in August 2008. In October 2009, he was elected as a member of The Institution of Highways and Transportation. In December 2018, he obtained a Certificate of Accreditation from the Institution of Civil Engineers of the United Kingdom for completion of the NEC3: Engineering and Construction Contract Project Manager Accreditation and is eligible for inclusion on the Register for Accredited NEC professionals held by the Institution of Civil Engineers. Mr. Leung has over 20 years of experience in the construction industry.
Mr. Wu Fook Cheung(胡福祥)(“Mr. Wu”) is our marine project manager. Mr. Wu joined our Group as a site manager in September 2016 and was promoted to the position of marine project manager in May 2018. He is primarily responsible for the overall management of our projects, daily monitoring of operation and supervision of marine project sites.
Mr. Wu has over 20 years of experience in the construction industry. Mr. Wu completed a 98-hour Technically Competent Person T1 Training Course at the Hong Kong Institute of Vocational Education in February 2014. In 2014, he also completed the training courses for risk assessment, hazard identification activity, working at height safety, accident investigation and safety inspections conducted by the Occupational Safety & Health Council.
Mr. Lam Sing Hon(林昇翰)(“Mr. Lam”) was appointed as our financial controller on 12 November 2018. Mr. Lam is primarily responsible for overseeing our Group’s overall financial accounting and reporting as well as corporate finance matters.
Mr. Lam obtained a degree of Bachelor of Business (Accounting) from Monash University in Australia in May 2008. He was then admitted as a certified practising accountant of CPA Australia in September 2012.
Mr. Lam has over 10 years of experience in auditing, accounting and financial reporting. Prior to joining our Group, Mr. Lam worked as auditor at RSM Nelson Wheeler, a CPA firm in Hong Kong from November 2011 to March 2014. From January 2015 to November 2015, Mr. Lam was the financial controller of Progressive Foundation Company Limited, a company principally engaged in the provision of foundation engineering works and project management business in Hong Kong and a subsidiary of LEAP Holdings Group Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 1499). He then worked as a financial controller of CHerish Holdings Limited (currently known as Century Group International Holdings Limited), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 2113), from December 2015 to November 2018.
Company Secretary
Mr. Yeung Ming Fai(楊銘輝)(“Mr. Yeung”) was appointed as the company secretary of our Group on 24 May 2019. Mr. Yeung obtained a degree of Bachelor of Engineering in Civil and Structural Engineering (Environmental Engineering) from The University of Hong Kong in November 2000, a degree of Bachelor of Laws from University of London (distance learning) in August 2004, a Master of Laws from University of Glasgow in December 2005 and the legal professional qualification of PRC in February 2007. He further obtained the Postgraduate Certificate in Laws from City University of Hong Kong in July 2011 and was admitted as solicitor of the High Court of Hong Kong in August 2013.
Mr. Yeung worked for MWH (Hong Kong) Limited as a graduate engineer during the period from September 2000 to July 2003. He then worked for Zhong Lun Law Firm as a PRC trainee lawyer and subsequently as a PRC lawyer from March 2007 to June 2009, and for Guanghe Law Firm as a PRC lawyer from September 2009 to December 2010. He joined Robertsons Law Firm as a trainee solicitor from April 2011 to May 2013 and was employed by Cheung & Choy as a paralegal in July 2013 and worked there until September 2013. He was the company secretary of Tianhe Chemicals Group Limited, a company formerly listed on the Main Board of the Stock Exchange from March 2014 to October 2017. He worked for CMK Lawyers as consultant from November 2017 to January 2018 and joined Patrick Mak & Tse as an associate solicitor in February 2018. He is currently a partner of Patrick Mak & Tse.